Jedną z największych afer z MPRI w tle była budowa biurowca tuż obok XVII-wiecznego kościoła św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej. Tutaj MPRI na niewielkiej działce również posiadało własną bazę ogrodniczą, służącą do obsługi Ogrodu Saskiego.

W 1998 roku MPRI zlikwidowało bazę i wydzierżawiło grunt firmie deweloperskiej. Ta w 2005 roku uzyskała pozwolenie na budowę i w 2007 roku przystąpiła do realizacji biurowca tuż obok zabytkowego kościoła. Dojazd do nieruchomości zapewniała jedynie żwirowa aleja parkowa. Zakonnicy alarmowali, że wykopy pod inwestycję stanowią zagrożenie dla kościoła. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami podnosiło zarzut braku poszanowania dla zabytkowego sąsiedztwa. Wybuchła afera. Pozwolenie na budowę uchylił wojewoda, prace wstrzymano, a umowę dzierżawy z deweloperem rozwiązano.

Po niedoszłej inwestycji straszą do tej pory piwnice. MPRI nie chce ich zasypywać, bo mogą zostać wykorzystane przez nowego właściciela. Ten może się niedługo znaleźć, bo od 2014 roku MPRI próbuje ponownie sprzedać działkę. W lutym tego roku ukazało się kolejne ogłoszenie o sprzedaży: 3,2 mln zł za 900-metrową nieruchomość.

< Powrót do strony głównej


Źródła

< Powrót do strony głównej